Harmancık Hakkında
Tarihçe /About Harmancik
Ekonomik Durum
Belde ve Köyler
Harmancık'tan Görüntüler
Kurum ve Kuruluşlar
Yöresel Özellikler
Önemli Telefonlar
  Harmancık Hakkında | Tarihçe ve Tanıtım / About Harmancik

Harmancık, Bursa'nın şirin bir ilçesi olup doğusunda Domaniç ve Tavşanlı, batısında Gökçedağ istasyonu ve Dursunbey ilçesi, kuzeyinde Keles ve Orhaneli, güneyinde Simav ilçeleri ile çevrili, Kütahya - Bursa- Balıkesir illerinin kesiştiği noktada yer almaktadır. Bursa ya uzaklığı 85 km, yüzölçümü ise 365 km2 'dir. Toplam nüfusu 7.100 'dir.

Ekonomisi; madencilik, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Başlıca yetiştirilen ürünler; arpa, buğday, nohut, mısır, ayçiçeği, çilek, şekerpancarı ve anasondur.

İlçe özellikle krom madeni yönünden çok zengindir. Türkiye'de krom ilk defa 1848 yılında Amerikalı Jeolog Lawrence SMITH tarafından Harmancık'ta bulunmuştur. Bunun yanı sıra manyezit, mermer yatakları bulunmaktadır.

Yapımına devam edilen Balıkesir - Kütahya devlet yolunun tamamlanması ilçeye büyük canlılık ve potansiyel kazandıracaktır.

Harmancık'a bağlı 20 km uzaklıktaki Gökçedağ Tren İstasyonu ile Burs 'nın tren istasyonu bulunan tek ilçe olma özelliği bulunmakta ve Harmancı -Balıkesir-İzmir, Harmancı-Eskişehir-Ankara illerine ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. İstasyon Ilıca Kaplıcalarına 10 km uzaklıktadır.

İlçede 13.220 hektar tarım alanı, 23.016 hektar orman ve fundalık bulunur. Bitki örtüsü olarak; kayın, kızılçam ve ardıç gibi çeşitli cinste ağaçlar bulunur.

İlçenin batısında tarihi Bizans dönemine dayanan Ilıcaksu Köyü kaplıcaları bulunmaktadır. Kaynak, özellikle ağrılı hastalara iyi gelmekte ve çevre il ve ilçelerden yaz aylarında gelip konaklayan olmaktadır.

Her yıl Ağustos ayında Harmancıkta panayır düzenlenmektedir. 1947 yılından buyana düzenlene panayır 5 gün büyük bir yoğunlukla sürmektedir. Panayıra çevre il ve ilçelerden (Kütahya, Balıkesir, Bursa, Simav, Tavşanlı v.b.) esnafı ve haklı büyük ilgi göstermektedir. Dolayısıyla ilçeye büyük canlılık getirmektedir.

İlçenin dinlenme ve mesire yerleri; Karacaköy Göleti, Cevce Pınarı, Ilıcaksu Hamamları ve ilçe merkezindeki Akkuş Dede çevresidir. Ayrıca Gedikören Köyü yakınlarındaki çevreye hakim TV vericilerinin olduğu Asar Tepe de görülmeye değerdir.

Halen ilçede 1 Devlet hastanesi, 1 Sağlık ocağı, 2 pratisyen doktor, 2 aile hekim uzmanı, 6 sağlık teknisyeni, 5 hemşire, 2 ebe, 2 eczane ve 2 eczacı bulunmaktadır. İlçede 5 ilköretim okulu, 1 çok programlı lise bulunmaktadır. İlköğretim okuyan öğrenci sayısı 960 dır.Aşçılık - Mobilya dekorasyon - Muhasebe - Turizm Otelcilik-Turizm seyahat - Pazarlama bölümleri ile 1 adet Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.

İlçenin toplam 31 Mahallesi bulunmaktadır. Bunlar; Akpınar, Alutça, Balatdanişmend, Bekdemirler, Çakmak, Çatalsöğüt, Dedebali, Delicegüney, Dutluca, Gedikören, Gökçeler, Gülözü, Harmancıkakalan, Hopandanişmend, Ilıcaksu, İsaklar, Kışmanlar, Kocapınar, Kozluca, Nalbant, Okçula ve Yeşilyurt',Merkez, Ece, Çamoğlu ve Saçaklı Kılavuzlar, Kepekdere, Yayabaşı, Balısaray, Karaca mahallesi bulunmaktadır.

Harmancık'ın kuruluşu Osmanlı Devleti'nin kuruluşuna tekabül eder. 1324-1325 yıllarında Adronosun (Orhaneli) fethinden sonra oluşmuştur. Tarihi Adronos Kenti, Roma imparatoru Hadrianus tarafından kurulmuştur.

Adronos Kenti Harmancık sınırlarını içine alan bir kentti. Hadrianus bugünkü Orhaneli'yi av mahalli olarak kullanmaktaydı. Buralara hamamlar inşa ettirdi. Bu hamamların kalıntılarına bugün Harmancık sınırları içinde bulunan Ilıcaksu kaplıcalarının üst tarafında rastlamak mümkün. Harmancık Merkezi'ne (Çardı) ilk Sipahiler sonra Habiboğulları daha sonra da Kara Veyisler Yörük cemaatleri yerleşmişlerdir.

Osmanlı Devleti kuruluş zamanında Harmancık küçük bir köy olarak Adranos'a yani Orhaneli'ye bağlıydı. Fakat Osmanlı döneminde zaman zaman kaza yapılmıştır. Örneğin 1869 yılında Orhaneli "Beyce Bucağı" olarak Harmancık'a bağlıydı. Daha sonraki dönemlerde Harmancık nahiye ve bucak olarak yönetilmiştir.

Harmancığın merkezine halk arasında "Çardı" denir. Bu ismin, Harmancık'ı çevreleyen dört dere veya dört tepeden ileri geldiği söylenir.

Yunan işgalleri sırasında yörenin namlı efeleri başta Alabardalı Kabakçı Salih Efe, Harmancıkakalanlı Canip Efe, Kıranışıklar Köyünden Topal Sadettin Efe ve diğer yerli efeler karşı koymuşlar ve adlarına Dağ Müfrezesi denmiştir. 6 Eylül 1922 tarihinde, Harmancık Yunan işgalinden kurtulmuştur.

İlçede tarihi eser yönünden 1. derecede Karaveyisoğlu Konakları bulunmakta idi. 03.10.2004 tarihinde çıkan yangında büyük bir bölümü yanmıştır. Osmanlı Devleti'nin yerel yönetimlerde bir takım ayrıcalıklar tanıdığı bir ailenin konağıydı. Yine Roma dönemine ait Nalbant Köy yakınlarında bazilikalar bulunmaktadır.

Harmancık yöresinde genelde Yörük gelenek ve görenekleri mevcuttur. Harmancık'ta eskiden düğünler 3 gün olup, Cuma günü Danışık yapılır, misafirler konaklara salınıp ağırlanıp sohbet edilirmiş. Düğünlerde Harmandalı, Domaniç diye adlandırılan ağar 9/8 zamanlı oyunlar oynanırmış. Günümüzde de hala Ege bölgesine has bilinen ağar zamanlı oyunlar oynanır.

Harmancık 19 Haziran 1987 yılında 3392 sayılı kanun ile ilçelik olmuştur. 1973 yılında Belediyelik olmuştur.

Belediye Başkanlarımız:

1. İlyas KAYA 1973..1977
2. Mehmet YILDIZ 1977 - 1980
3. Hasan ÇAKMAK 1980 - 1984
4. Cemal AKTAŞ 1984 - 1994
5. Ömer DURAK 1994 - 1999
6. Ahmet KAHRAMAN 1999 - 2004
7. Ahmet TUFAN 2004 - 2009
8. Mustafa ÇETİNKAYA 2009-
  ABOUT HARMANCIK

HİSTORY

Harmancık was founded in 14.th centuries by time of foundation of otoman empire. It was accured after the congues of adronos  (Orhaneli) between the years of 1324-1325.Historical adronos city was founded by the emperor of roma, hadrianus.

Harmancık was bound to adronos as a small village. But It was dore as town time by time.Fort example, in 1869 orhaneli was bounded to Harmancık as “Beyce Bucağı”. Harmancık was called as “çardı” among the public that times “Çardı” means that Harmancık had four rivers and four hills around it.

 

POPULATİON AND MANAGİNG

 

Total population is 8000. It has 9 wars and 22 villages. There is municipality in Harmancık

 

GEOGRAPHİCAL POSİTİON AND CANTACT

 

Harmancık İs Between Balıkesir, Bursa and Kütahya . There are Domaniç ant Tavşanlı at the east, Gökçedağ and Dursunbey at the west , Keles and Orhaneli at the north and Simav at the South. It is 96 kms for from Bursa. Its width is 365 km2 . It has a train station and this station makes easy to trawel the cities of Balıkesir, İzmir, Eskişehir, and Ankara.

 

EDUCATİON

 

There are a universty which has 6 programs, a multi programmed high school and two primary schools.

 

 

HEALTH

 

There is a hospital in Harmancık. It has a dentist, two family doctors, an emergency servise doctor 7 nurses. Alsa there are two pharmacist in Harmancık

 

CULTURE AND TOURİSM

There is a historical place calles as “ Karaveyisoğlu Masion” There are hot springs which have come from Bizans empire. at the west of the town in the village of “ılıcaksu”.These hot springs asr very healthy so lots of their healty. A cultural festival is done in Harmancık every year.It takes 6 days. Mony people come to this festival from the other cities and towns. Harmancık has several picnik areas, a lake named Karaca.

 

ECONOMY AND AGRICULTURE

Its economy depends on mining, agriculture. People grow barley, wheat, chickpea, corn, stawberry, sugar beet and anise. Harmancık is ver rich from the point of mine,especially crom. Crom was found for the first time in Harmancık by Lawrence SİMTH an American Jeolog . There are alsa marble and maniazit.

  Ilıca Kaplıcaları

Tarihi Adronos Kenti, Harmancık sınırlarını içine alan bir kentti. Hadrianus bugünkü Orhaneli'yi av mahalli olarak kullanmaktaydı. Buralara hamamlar inşa ettirdi. Bu hamamların kalıntılarına bugün Harmancık sınırları içinde bulunan ılıcaksu kaplıcalarının üst tarafında rastlamak mümkün. Roma döneminden kalma Ilıca Kaplıcaları Harmancık İlçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Romatizma, egzama, kireçlenme, yara ve çıban, kadın hastalıkları ve göz hastalıklarına iyi gelmektedir. Yamaç paraşütüne de müsait olan ılıca kaplıcaları, yeşilin her tonunu barındıran oksijen deposu olma özelliğini elinde bulundurmaktadır.

Ilıca Kaplıcaları, Ilıcaksu Köyü girişinde bulunmakta ve köylüler tarafında çalıştırılmaktadır.

Harmancık Belediyesi'nin Ilıca kaplıcaları ile ilgili projeleri büyük önem taşımaktadır. İlk etapta mücavir alana alma çalışmaları başlatan Harmancık Belediyesi, İller Bankası'na yaptığı müracaat sonucu, bölgede yüksek jeoloji mühendislerince teknik ölçüm ve araştırmalar yaptırmış, yapılan araştırmalar sonucunda, jeotermal su kuyusu açılması gerektiği, maliyeti ve incelemeler bir dosya halinde sunulmuştur.

Belediye, yapılan araştırmalar neticesinde şifalı olan bu kaynağın değerlendirilmesi gerektiğini kanıtlamıştır. Daha modernize tesis ve kaplıcaların yapılarak, ülke turizmi, ilçe ekonomisi ve tanıtımına büyük katkı sağlayacağı ve hatta Harmancık'ın kaderini değiştireceği kesindir.

Çalışmalarımız dolayısı ile Ilıca Kaplıcalarının 'Turizm Merkezi' kapsamına alınması ile ilgili çalışmalar devam etmekte ve buna istinaden Kültür ve Turizm Bakanlığı bu konularda girişimler başlatmıştır.

Kaplıca bölgesinin yanından geçen ve yapımına devam edilen Balıkesir - Kütahya devlet yolunun tamamlanması ile ilçe ve kaplıca bölgesi büyük canlılık ve potansiyel kazanacaktır.

 
Ana Sayfa | Harmancık Hakkında | Belediyemiz | Proje ve Hizmetler | Bilgi Servisleri | İletişim | Kontrol Panel (Site Yöneticileri İçin)
Copyright © 2006 Ofis2000
Tüm hakları saklıdır.